Yukarı Çık

Koyu

Açık

Koyu

Açık

Birlikte Çalışalım
Osman Ölmez
osman@osmanolmez.com
Whatsapp: +905367811910

Google My Business Hesabı Nasıl Kullanılır?

Google Business bir kaç yıl önce Google şirketinin kullanıcılara sunduğu yeni bir hizmetidir. Kısa süre içerisinde bir çok işletme sahibi bu hizmetten yararlanmak istemekte ve konu ile ilgili araştırmalarını sürdürmektedir. Türkiye de Google My Business hizmetini daha çok “Google Benim İşletmem” ismi ile duyabiliriz. 

Google My Business nedir, ne işe yarar?

Google My Business tüm dünyada işletme sahiplerinin Google arama sonuçlarında ve Google haritalarında kullanıcıların kolay bir şekilde bulmasını sağlayan bir Google hizmetidir. Google My Business ile işletmelerinizi tarayıcı üzerinden ekleyebilir, düzenleyebilir ve kullanıcılarının internet ortamında işletmeniz hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz. 

Google My Business yönetici aracına sizlerde hemen Google hesabınız ile kayıtınızı oluşturabilir  ve işletmenizi doğrulama işlemlerini tamamladıktan sonra kullanıcıların işletmenizi daha kolay bir şekilde bulmasını ve yol tarifi gibi bir çok işlevini kullanmasını sağlayabilirsiniz. Google sürekli olarak bir çok alanda hizmetlerini geliştirmekte ve kullanıcıların arama motorlarında bir çok bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlamak istemektedir. Google Business hesabına işletmenizi kaydederek ücretsiz bir şekilde işletmenizi daha fazla kişiye duyurabilir ve doğal yoldan yeni müşteriler elde etmenizi sağlayabilirsiniz. 

İşletmeler için Google My Business hesabı kullanmanın faydaları

 • İnternet ortamında firmanıza kullanıcıları daha hızlı bir şekilde ulaştırabilirsiniz.
 • İşletmeniz hakkında kullanıcıların bilgi almasını sağlayabilirsiniz.
 • Ürünlerinizi Google My Business hesabınıza ekleyerek müşterilerinize önden fiyat ve bir çok hizmet hakkında bilgi sağlayabilirsiniz.
 • İşletmenizi Google My Business hesabına kayıt eder ve adresinizi Google şirketine doğruladıktan sonra müşterileriniz tarafında bir güven oyu kazanmış olursunuz.
 • İşletme bilgileriniz Google Haritalar hizmetine eklenecek ve müşterilerinizin sizleri bulması biraz daha kolay bir hal alacaktır.
 • Müşteriler işletmeniz hakkında yorum yapma haklarına sahip olacaklar ve internet ortamında yapılacak olan sorgularda yeni müşterileriniz daha önce gelenler hakkında bilgi sahibi olarak işletmeniz hakkında bilgi sahibi olabilecekler.
 • İşletme bilgilerinize cep telefon ve işletme numaranızı ekleyerek müşterilerinizin sizler ile hızlı bir iletişim kurmasına olanak sağlayabilecek ve doğal yoldan potansiyel müşterilere hızlı bir şekilde ulaşım sağlayabileceksiniz.

Google My Business hesabına işletmemi nasıl kaydedebilirim? 

Sizler de ücretsiz bir Google hizmeti olan Google My Business hesabına sahip olmak istiyor ve müşteri kitlenizi arttırmak istiyorsanız aşağıda ki maddelerden kayıt aşamalarına göz atabilirsiniz.

 • google.com/business kısmına giriş yaparak sağ üstte yer alan “Hemen Başlayın” kısmına tıklayınız.
 • İşletmenizi kaydetmek için size ait olan bir Google hesabı ile oturum açınız.
 • İşletme bilgilerinizi girerek “İlerle” kısmına tıklayınız.
 • Gelen noktada işletme adresinizi giriniz ve Google Haritalar da imleç ile bulunduğunuz konumu işaretleyiniz.
 • İşletme kategorinizi seçiniz.
 • İşletmenize ait olan telefon numaranızı giriniz ve var ise internet adresinizi giriniz.
 • Kayıt işlemini tamamlamanız için “Devam” tuşuna basmanız gerekmektedir. 
 • Gelen sayfada bir doğrulama seçeneği belirtiniz.
 • Doğrulamayı henüz sağlamak istemiyorsanız “Farklı bir yöntem dene” kısmına tıklayınız ve gelen kısımda “Daha Sonra” seçeneğini seçerek başka bir zamanda da doğrulama işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Google My Business hesabınızı doğrulamak adına “Doğrulama Talebi Gönderin” 

Kayıt işlemlerinizi tamamlamanız ardından işletmenizi doğrulamanız adına “Doğrulama Talebi” göndermeniz gerekebilir. İlerleyen süreçlerde firmanız ile alakalı olmayan kişiler işletmenin kendilerine ait olduklarını belirterek oluşturmuş olduğunuz kaydı illegal yollarla kendi üzerine çekebilir ve bir çok propaganda ve karalama işlemleri yapabilir. Bu noktada Google My Business hesabınız için doğrulama talebi göndermek en doğru seçenek olacaktır.

 • İşletme bilgilerinizi kontrol etmenizin ardından “Posta” seçeneğine tıklayınız.
 • Doğrulama posta kartının gönderileceği kişinin adres ve kişisel bilgilerini giriniz.
 • “Posta Kartı Gönder” butonuna tıklayın.

Bu aşamaları tamamladıktan sonra bulunduğunuz bölgeye göre değişkenlik göstermekle beraber posta kartı talebinde bulunduğunuz adrese ve kişiye posta gelecektir. Postanın içerisinde doğrulama kodu bulunmaktadır ve bu doğrulama kodunu Google My Business hesabınızda gerekli yere girmeniz gerekecektir. Bu aşamaları tamamladıktan sonra artık işletmenizin yönetimi tamamen sizin altında olacak ve zararlı yazılımlar ile her hangi bir olumsuz durum yaşanmayacaktır.

Author avatar
Osman Ölmez
https://www.osmanolmez.com

Post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir