Yukarı Çık

Koyu

Açık

Koyu

Açık

İnstagram’da Reklam Vermek Kapsamlı Kaynak

İnstagram Reklam Verme

Sosyal medyanın gücünü en iyi İnstagram aracılığıyla hissedebilirsiniz. Çünkü İnstagram, dünya üzerinde 1 milyardan fazla kullanıcı sayısına sahip ve bu kullanıcıların da yaklaşık %70’i her gün aktif olarak hesaplarına giriş yapıyor. Devasa rakamlar bununla sınırlı değil elbette. 24 saatlik bir zaman diliminde paylaşılan fotoğraflara gelen beğeni ve yorum sayısı yaklaşık 6 milyar, hikaye paylaşımı 800 milyonu aşkın, video ya da fotoğraf paylaşımı ise 200 milyonu çoktan geçti. İstatistikler böyleyken İnstagram reklam verme konusunda oldukça cazip bir platform olarak tercih edilmektedir. İşletmenizin büyüklüğü ne olursa olsun dijitalleşme yolunda bir adım atma niyetindeyseniz işe, İnstagram reklam verme stratejileri konusunda detaylı araştırma yaparak başlayabilirsiniz. 

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK İSTEYENLER

İnstagram reklam verme 2020 yılında da popülaritesini korumaktadır. Büyük küçük tüm işletmeler, iş hacimlerini bir önceki hedeflerine göre daha fazla genişletebilmek için sosyal medyanın sihirli gücünden faydalanma arayışına girmekteler.

Bu konuda haksız da sayılmazlar. İstatistikler oldukça güçlü ve dünya üzerinde her yaştan milyonlarca kişiye sadece bir paylaşımla ulaşabileceğiniz tek platform. Geliştirmek için uzun zaman kafa yorduğunuz ve çaba gösterdiğiniz işlerinizi devasa bir kitleye ulaştırmak, satışlarınızı bir anda artırmak isteğindeyseniz İnstagram’ın gücünden faydalanmanız kaçınılmazdır. Yediden yetmişe her yaştan insana hitap edebilmek oldukça heyecan verici. Hakkınızda bilinirlik oluşturun ve yüksek etkileşim oranına sahip paylaşımlarınızla işletmenizi her gün geliştirin. 
instagram reklam verme

İnstagram Reklam Verme Aşamaları

İnstagram reklam verme konusunda kararlıysanız bir kişinin günde en az 1 işletme profilini takip ettiğini ve bunun ne kadar önemli olduğunu kavramışsınız demektir. Peki İnstagram’da nasıl reklam verilir? 

 • Öncelikli olarak işletmenize ait Facebook sayfanızı Facebook içeriğinde yer alan Business Manager’a bağlamaktır. Halihazırda bir Facebook hesabınız yoksa hemen kaydolmalısınız. Ardından Facebook For Business sayfasında sağ en alt köşede yer alan ‘Başla’ butonuna tıklayarak diğer aşamalara geçebilirsiniz. 
 • İkinci aşama olarak karşınıza çıkan tabloda işinize ait istenen soruların cevaplarını doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekiyor. 
 • Daha sonra İşletmenize ait Facebook sayfanızı seçip bir sonraki aşamaya hızlıca geçebilirsiniz.
 • Karşınıza kişisel bilgilerinizi girmeniz gereken bir alan çıkacak. Buraya da yine eksiksiz ve doğru bir şekilde kişisel bilgilerinizi yazmalısınız. 
 • Birinci aşamada söylediğimiz Business Manager’ı kurup Facebook hesabınıza bağlamadıysanız Business Manager’a giderek sayfanızı eklemelisiniz. Bunu da Business Settings’ten sayfanızı seçerek yapabilirsiniz. 
 • Facebook reklam hesabınızı Business Manager’a bağlamanız gerekiyor. Yine Business Settings’ten reklam vermek için kullanacağınız sayfanızın hesabını seçin.
 • Sonrasında Facebook reklam hesabınızı Business Manager’a ekleyin. Bu aşamada ister yeni hesap oluşturun, ister halihazırda bulunan hesabınızı seçin, dilerseniz de başka bir işletme hesabına giriş talep edin.
 • Facebook reklam hesabınızdan Facebook reklam yöneticisi hesap ayarlarını tıklayın. Hesap kimliğinizi kopyalayın ve Business Manager için reklam hesabı talep et’i seçin. Kopyaladığınız hesap kimliğinizi ‘Ad Account ID’ bölümüne yapıştırın.
 • İşletmeniz için bulunan İnstagram hesabınızı Business Manager’a bağlamanız gerekiyor. Yine Business Settings’ten İnstagram hesaplarını tıklamanız yeterli. Daha sonra karşınıza çıkan alana İnstagram hesap bilgilerinizi girin.
 • Ardından Business Manager sizi işletmenize ait İnstagram hesabınızı Facebook reklam hesabınızla bağlayın yazısıyla yönlendirecektir.
 • Sayılan tüm işlemleri tamamladıktan sonra Facebook Reklamları Power Edition kısmına girerek reklam verip veremeyeceğiniz karşınıza çıkacaktır. 
 • Reklam verebiliyorsanız İnstagram reklamlarını kullanabileceğinizi gösteren bir mesajla karşılaşacaksınız. Şayet göremezsiniz + işaretine tıklayarak Kampanya Oluştur’u tercih etmeniz yeterlidir.
 • Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra yeni kampanya oluşturabilir veya mevcut kampanyayı seçebilirsiniz. İnstagram reklam verme stratejileri ile amaçlanan her detaya buradan ulaşabilirsiniz.
 • İnstagram reklam verme amaçlarını seçtikten sonra reklam set’i tıklayın veya yeni reklamınızı oluşturun bölümlerini sırayla tıklamanız gerekiyor. 
 • Reklam oluştur’a tıkladıktan sonra Power Editör’de kampanyanız bölümüne gitmelisiniz. Reklam için ne kadar bütçe ayırdıysanız karşınıza çıkan alana bunu yazacak ve reklam düzenlemelerini görün seçeneğine tıklayacaksınız. 
 • Reklam ayarları içerisinde gerekli düzenlemeleri yani ne kadarlık reklam istiyorsunuz ve reklamlarınızın başlama tarihini belirlemelisiniz.
 • Hedef kesiminizi belirleyip New Audience yanındaki tuşa basın.
 • Sırada reklamınızın nerelerde yayımlanacağına karar vermeniz var. Eğer sadece İnstagram’da reklam vermek istiyorsanız İnstagram seçeneği hariç hepsini kaldırmanız gerekiyor.
 • Reklamların yerleşim yerini belirledikten sonra belirlenen hedef ve beklenen geri dönüşüme göre bir düzenleme yapın.
 • Standart ya da hızlandırılmış gösterim seçeneklerinden birini tercih edin.
 • Reklam ayarlarınızı düzenledikten sonra reklam düzenleme işlemine geçebilirsiniz. 
 • Tüm düzenlemeleri yaptıktan sonra reklamınızın önizlemesini görebilirsiniz. 
 • İşlemler tamamlandıktan sonra Değişiklikleri Yükle’ye tıklayarak oluşturduğunuz reklamı Facebook’a gönderin. Yükleme bitince yeni reklamınızı reklam yöneticisi kısmında görebileceksiniz. 
 • Bu kadar uzun bir reklam verme serüveninin ardından geri dönüşleri inceleyerek belirlediğiniz hedeflere ulaşıp ulaşmadığınızı kontrol edin. 

İnstagram Reklam Türleri Nelerdir?

İnstagram sosyal medya ağını kullanarak önemsediğiniz kişilere ulaşın ve işinizi inanılmaz bir hızla büyütün. İnstagram reklam türleri arasından dilediğinizi kullanarak bu amacınızı kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. 

 • İnstagram story reklamları ile yaptığınız işi anlatın ve kısa bir süre içerisinde insanlara kendinizi tanıtın.
 • Fotoğraf reklamlarını kullanarak sade ve çarpıcı bir görsel ile hedef kitlenizin hafızasında kalıcı olarak yer edinin.
 • İnstagram video reklamları aracılığıyla müşterilerinizin birden fazla duyu organına hitap edebilir ve bu sayede bilinilirliğinizi daha fazla kişiye ulaştırabilirsiniz.
 • Dönen reklamların içeriğinde tek bir reklamla sadece kaydırma hareketleri kullanılarak saniyeler içinde milyonlarca kullanıcıya ulaşma imkanı elde edebilirsiniz.

Görüldüğü gibi İnstagram reklam verme ile işletmenizi büyütmenin pek çok yolu bulunmaktadır. Gerçekten kısa süre içerisinde dünyanın her yerinde birçok kişiye ulaşabilir ve kendinizi anlatan İnstagram reklam türlerini belirleyerek işlem hacminizi bir anda katbekat artırabilme potansiyeline erişebilirsiniz. 

İnstagram Reklam Fiyatları

İnstagram’da reklam oluşturmaya karar verdikten sonra bu işe ne kadar bütçe ayırmanız gerektiği konusunu açığa kavuşturmalısınız. İnstagram reklam fiyatları ve bu fiyatları nelerin etkilediği hakkında detaylı bir araştırma yapmakta fayda var. ‘Ne gibi hamleler yaparak en iyi optimizasyonu elde edersiniz?’ ya da ‘Reklam için ayırdığınız bütçenizi artıran, azaltan etkenler nelerdir?’ sorularına cevap arayarak işe başlayabiliriz. 

İnstagram reklam verme ile Facebook’ta reklam verme hemen hemen aynı şeydir. Çünkü aynı şirket çatısı altında toplanmış iki kuruluştur. Reklam fiyatları da aşağı yukarı aynıdır. İnstagram reklam fiyatları konusunda aşağıdaki unsurlar belirleyici olmaktadır;

 • İnstagram’ın belirlediği açık artırma modeli; maddi olarak bilinen klasik açık artırmalardan farklı olarak İnstagram reklamları kalite puanına göre sıralar. İşletmeniz için gerçekleştirilen tanıtımlar da bu belirlenen puanlar çerçevesinde olur.
 • Reklam veren kişinin belirlediği hedef kitlesi; işletmeniz için rekabetin de devreye girdiği bir ya da birden fazla ulaşılması istenen hedefte ortak amaca ulaşmaya çalışan sizin gibi rakipleriniz olacaktır. Uygun hamleler ile diğer işletmelerin arasından kolayca sıyrılabilirsiniz. Bunu da açık artırma modeli içerisinde en iyi teklifi vererek gerçekleştireceksiniz. 
 • Reklamın kalitesi; İnstagram reklam türleri içerisinde kendinize uygun olan yöntemi seçerek kaliteli görsellerle hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. İçeriklerinizin kalitesi reklamda çok önemlidir. Çünkü İnstagram, kullanıcılarına her daim kaliteli ve görselliği şık duran paylaşımları göstermek ister. 
 • Etkileşim oranları; ne kadar fazla insana hitap etmek istediğinize bağlı olarak İnstagram reklam fiyatları konusunda belirleyici olan bir diğer etmendir. Bin kişiye ulaşmak istediğinizde ödediğiniz ücretle 10.000 kişiye ulaşmayı hedeflediğiniz ücret elbette aynı olmayacaktır.

Bunlar gibi İnstagram reklam fiyatları konusunu etkileyen birçok faktör yer almaktadır. Belirlenen reklam alanları, çalıştığınız sektörün türü, hedeflediğiniz yaş grupları gibi etkenler büyük rol oynamaktadır. 

Sonuç olarak İnstagram reklam verme işlemleri her ne kadar uzun ve zahmetli olsa da tüm dünyada istediğiniz hedef kitleye ulaşmak için her zaman en etkili araçtır. 

Author avatar
Osman Ölmez
https://www.osmanolmez.com

1 comment

 1. […] İnstagram’da Reklam Vermek Kapsamlı Kaynak açma aktif etme etkinleştirme hesaplama youtube para kazanma 2020 Previous story :2020 Google Reklam Ücretleri […]

Post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir