Yukarı Çık

Koyu

Açık

Koyu

Açık

Birlikte Çalışalım
Osman Ölmez
osman@osmanolmez.com
Whatsapp: +905367811910

Search Engine Optimization nedir?

Türkiye de SEO kısaltılışı ile çok bilinen Türk dili açılımı ile arama motoru optimizasyonu, web sitelerin internet arama motorlarında sitenin hedeflenen anahtar kelimelerinde web sitesinin optimize edilerek arama motorlarında yükselmesi anlamına gelmektedir. Ülkemizde bir çok şirket ve firmalar arama motoru optimizasyonu hizmeti satın almaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte internet kullanımının maksimuma çıkması internet ortamında rekabeti de arttırmıştır. Şirketler bir çok anahtar kelimelerde ilk sıralara gelebilmek adına büyük rakamlar harcamaktadır. 

İnternet adreslerinin arama motorlarında daha iyi performans gösterebilmesi adına yapılan bir çok çalışmalar yapılmaktadır. Google sürekli olarak algoritmalarında güncelleme yapmaktadır. Yapılan güncellemeler ile birlikte bir çok sıralama değişkenlik gösterebilmektedir. Google politikalarının güncellenmesi bir çok firmayı en üst sıradan ikinci, üçüncü sayfaya iterken o sayfada ki adresleri de yukarıya çıkarabilmektedir. Değişken algoritma ile birlikte firmalar sürekli olarak Search Engine Optimization hizmeti almaktadırlar.

search optimization

Arama motorları nasıl çalışıyor?

Arama motorlarının çalışma sistemini dünyada en yaygın platform olan Google üzerinden açıklayacağız. Google sürekli olarak kullanıcılara eşsiz bir araştırma deneyimi sunmak adına sürekli olarak algoritmalarını güncellemekte ve bu noktada web siteler de algoritmalara uygun bir SEO stratejisi uygulamak durumunda kalmaktadır. 

Arama motorlarının işlevi genellikle site ile içeriklerin alaka düzeyi ve kullanıcı kişiselleştirmelerinden geçmektedir. Google bir çok politikasında kullanıcıların arattığı sorgular ile alakalı ve kullanıcıların yanılgılara kanmadan sorgusunun sonucunu ulaştırmak istemektedir. Burada anlatılmak istenileni sade bir dille açıklayalım.

  • Google arama motoruna giriş yaptınız.
  • Arama kısmına “MacBook Air fiyatları düştü mü?” yazdınız.
  • Arama sonuçlarında ise arattığınız sorgu ile alakalı sonuçlar değil de” MacBook air tamir, Apple servis fiyatları” gibi sorgular çıktı. Bu noktada Apple kullanıcıların arattığı sorgunun sonucunu ulaştırmak istemektedir.

Google sürekli olarak bir kaç ay içerisinde yeni politikalarını ve algoritmalarını açıklıyor ve web sitesi yöneticilerinin bu politikalar doğrultusunda ilerlemesini istiyor.

SEO çalışmalarında anahtar kelimenin önemi 

Arama motoru optimizasyonu hizmetlerinde internet siteniz için ilk dikkat etmeniz gereken kısım kesinlikle anahtar kelime seçimi olmalıdır. Web siteniz ile alakalı en doğru anahtar kelimeyi seçmeli ve yükselmek istediğiniz kelimeyi belirlemeniz gerekmektedir. Bu noktada doğru bir araştırma yapmalı ve rakiplerinizin de sıralamalarını takip etmeniz gerekmektedir. 

Anahtar kelime seçimi süreci; arama motoru optimizasyonu hizmetinde doğru bir şekilde yürütülmelidir. Anahtar kelimeler SEO stratejileriniz için olmazsa olmazdır. 

Author avatar
Osman Ölmez
https://www.osmanolmez.com

1 comment

  1. Kerim

    İçerik çok kaliteli teşekkürler osman bey

Post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir