Yukarı Çık

Koyu

Açık

Koyu

Açık

Birlikte Çalışalım
Osman Ölmez
osman@osmanolmez.com
Whatsapp: +905367811910

Sosyal Medya Uzmanı nedir? Sosyal Medya Uzmanı nasıl olunur?

Gelişen teknoloji ile birlikte artık günümüzde bir çok insanın ellerinde akıllı telefonlar ve çeşitli elektronik cihazlar bulunmaktadır. Türkiye de özellikle sosyal medya kullanımı ciddi rakamlara ulaşmış durumdadır. Televizyon, radyo ve gazete yerine insanlar artık daha çok internet ortamında vakitler geçirmekte ve bir çok bilgiye daha hızlı bir şekilde erişebilmektedir. Bu noktada bir çok şirket ve markalar sosyal medyaya oldukça önem vermektedir.

İnternet ortamında marka ve şirket yönetiminin oldukça profesyonel şekilde ilerlemesi gerekmektedir. Özellikle son yıllarda sosyal medya kullanımının genç kitleden yaşı yüksek kitleye doğru uzanması da bunun önemini oldukça arttırmaktadır. Çocuğundan aile babasına kadar herkes bir kaç işlem ile oturdukları yerden sosyal medya kullanabilmekte ve bu noktada markalar, şirketler ve kar amacı gütmeyen bir çok kuruluş özenli bir şekilde kampanyalar hazırlamakta ve insanların dikkatlerini çekmeye çalışmaktadır. 

İnternet ortamının oldukça yüksek olması bu seviyelerde gündemi ve sosyal medya alanında ki gelişmeleri takip eden uzman kişilere ihtiyaç duyulmaktadır. Marka yönetimleri ciddi bir iş haline gelmekte ve bir çok firma bu noktada iş ilanları açmaktadır. Peki nedir sosyal medya uzmanı?

Sosyal Medya uzmanı nedir? Kimlere denir? 

Sosyal Medya uzmanlığı tanımı belirli tecrübe ve donanıma sahip olan kısıtlı imkanlarla iyi iş çıkaran ve maksimum bir şekilde markalara fayda sağlayan kişiye denmektedir. Sosyal medya uzmanı, iş için verilen imkanları en iyi şekilde yönetebilmelidir. 

Markalar; isim ve bilinirliğini arttırmak, pazarlama faaliyetlerini geliştirmek ve eğer e-ticaret yönetimleri varsa en iyi şekilde yönetebilecek kişilere ihtiyaç duymaktadırlar. İmkanlardan en iyi şekilde yararlanabilecek uzman arayışına girdiklerinde ise bu iş için verilecek en doğru tanım son yıllarda “Sosyal Medya uzmanı” olmuştur. 

Gelişen teknoloji internet kullanımını çok yüksek seviyelere çıkarırken, üniversitelerde bile “Yeni Medya” bölümü adı altında sosyal medya alanında uzmanlık gerektirecek dersler görülmeye başlanmıştır. Teknoloji geliştikçe yeni meslek dalları ortaya çıkıyor ve insanlar da ihtiyaçları doğrultusunda işin ehli kişilere danışmak istiyorlar.

Sosyal Medya Uzmanı nasıl olunur?

Sosyal medya uzmanlığı için günümüzde her hangi bir eğitim sertifikası istenmemektedir. Ülkemizde bu noktada henüz tam anlamıyla açıklanan bir eğitim sertifikası bulunmamaktadır. Markalar genel olarak yapılacak işleri açıklayarak hangi konularda ihtiyaç duyduklarını belirtmektedirler. Bir çok marka grafik tasarım bilgisine sahip, profesyonel metin yazarlığı yapabilecek ve pazarlama, kampanya alanında iyi çözümler sunabilecek kişiler aramaktadır. Bu aradıkları kriterlere göre meslek ismi olarak da günümüzde “Sosyal medya uzmanlığı” unvanı geçmektedir. 

İşverenler Sosyal Medya Uzmanlarından tam olarak ne beklemektedir?

Marka ve firmalar sosyal medya uzmanlıklarından bir çok alanda kendilerini geliştirmeleri ve ihtiyaçlarına profesyonel çözüm sağlayabilecek kişiler aramaktadırlar.  Kendini sosyal medya uzmanı olarak tanıtan kişilerin muhakkak profesyonel seviyede bilmesi gereken bir kaç madde bulunmaktadır. Bunlar:

  • Office programları kullanabilme kabiliyeti
  • Pazarlama ve kampanya süreçleri oluşturabilme, yönetebilme
  • Metin yazarlığı
  • Grafik Tasarım bilgisi
  • Müşteri ile iyi bir diyalog kurabilecek fonetik, diksiyon

Gibi bir çok özelliği barındıran kişilere ihtiyaç duymaktadırlar. 

Günümüzde sosyal medya uzmanlığı oldukça araştırılan konudur. Sosyal medya kullanmaktan zevk alan bir çok kişinin yapmak istediği iş olarak gözüken bu meslekte aslında dışarıdan bakıldığı gibi gözükmeyen bir çok özellik aranmaktadır. Yukarıda ki maddelerin hepsini karşılayabilecek düzeyde olan bir çok kişi profesyonel anlamda kendilerini daha fazla geliştirebilir ve iş başvurularına hazırladıkları CV formları ile başvurabilirler. Maddeleri iyi düzeyde karşılayabileceğini düşünen bir çok kişi bu işi yapabilir ve ciddi gelirler elde edebilecektir.

Author avatar
Osman Ölmez
https://www.osmanolmez.com

Post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir