Yukarı Çık

Koyu

Açık

Koyu

Açık

Birlikte Çalışalım
Osman Ölmez
osman@osmanolmez.com
Whatsapp: +905367811910

WordPress site içi optimizasyonunda dikkat edilmesi gerekenler

İnternet üzerinde yer alan bir çok sitede WordPress alt yapısı kullanılmaktadır. Dünyada WordPress alt yapı kullanımı oldukça fazla olurken Türkiye de kısa süre içerisinde bir çok kullanıcı bu alt yapıyı kullanmaya başlamıştır. Özellikle diğer servis sağlayıcılarına oranla daha basit bir ara yüzle karşımıza çıkan WordPress sisteminin Türkçe dil paketi de olması kullanıcıların kullanmasında büyük bir etken olarak gözümüze çarpmaktadır.

Wordpress Site Hızlandırma
WordPress Site Hızlandırma

WordPress sadece basit ara yüzü ve Türkçe dil paketi ile değil  güçlü alt yapısı ve teknik özellikleri ile bir çok sistemden daha işleve sahiptir. WordPress güçlü SEO yapısı ile birlikte bir çok internet sitesini Google arama sonuçlarında üst sıralara taşımaktadır. Eklentiler kısmında yer alan milyonlarca SEO eklentisi ve işlevleri Google düzeyinde anında etki etmekte ve sitelerin gelişimini hızlandırmaktadır. 

WordPress üzerinde site barındıran bir çok kullanıcının arama sonuçlarında yükselebilmesi için olmazsa olmazı sitelerine eklentiler kısmından SEO eklentisi kurmak olacaktır. SEO eklentisi ayarlarını tamamlamaları ile birlikte site içi optimizasyonu denilen aşamalara geçmek gerekecek. WordPress site içi optimizasyonunda ise dikkat edilmesi gereken bir çok aşama vardır. Bu içerikte sizlere rehber olarak bu aşamaları açıklayacağız.

Link yapınızı güçlendirin: SEO dostu URL

WordPress kurulumu olan bir çok internet sitenizde ilk olarak karışık düzende yer alan link yapınızı düzeltmekle işe koyulacağız. Bunu WordPress > Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar yolunu izleyerek yapacağız. 

Asla ama asla kullanmamanız gereken link yapıları bağlantıda tarih barındıran URL bağlantıları olacaktır. Bu noktada gelen sayfada “Yazı ismi” kısmını seçerek bu aşamayı tamamlayacak ve link yapımızı sağlıklı bir hale getireceğiz.

Anahtar kelimelerinizin doğru kullanımı

Site içi SEO aşamalarının en önemli kısmı şüphesiz başlıklarınız olacaktır. Siteniz eğer bir giyim sektöründe yer alıyor ise;

Anahtar kelimeniz “kadın sweatshirt” olsun. Bu noktada sitenizin başlığını da Kadın Sweatshirt olarak başlatacağız. Bunun nedeni nedir? Google başlıkların ilk kısımlarına oldukça dikkat etmekte. Sitenizde yükselmesini istediğiniz ve üst sıralamalarda daha fazla gözükmesini istediğiniz kategorileriniz için anahtar kelimenizi doğru bir şekilde seçmeli ve planlı olarak ilerlemeniz gerekmektedir.

İçeriklerinizi görseller ile süsleyin

Google, sitelerde içeriğe çok önem vermektedir. Sitenize giren kullanıcıların arattığı içeriğe sorunsuz ulaşmasını ve vakit kaybetmesini önlemeye çalışmaktadır. Hızlı bir şekilde sorgulamayı sonuçlandırmak ve daima ziyaretçiye aradığına ulaşmasını istemektedir. İçeriklerinizde bilgilerin yer almasının yanı sıra içeriklerinizi multimedya ile şekillendirmeniz içeriğinize verdiğiniz önemi ve içerik kalitenizin daha da artmasına neden olacaktır. Bu noktada içerikleriniz ile alakalı görseller koymak içeriklerinizin kalitesini arttıracaktır.

Yazı içerisinde link köprüsü oluşturun

Site içi SEO kısmında en önemli kısım şüphesiz link yapısı kısmı olacaktır. Yazılarınız içerisinde anahtar kelimelerinizi geçirmeli ve site içinde o anahtar kelimelerinize link vermeniz oldukça etkili olacaktır. Nasıl mı? Tekstil üzerinden devam edeceğimizi düşünelim. Kadın sweatshirt kelimesine site içerisinde “Sweatshirt ya da Kadın – Sweatshirt” kategorisinin linkine bağlantı verelim ve olacakları gözleyelim. Site içerisinde içeriğinizi okuyacak olan ziyaretçi verdiğiniz bağlantıya tıklayarak site içerinizde farklı bir sayfaya yönlenmiş olacak. Site içi verilecek olan linkler site içerisinde oluşturacağınız site içi optimizasyonunu olumlu bir şekilde etkileyecektir.

Site hızını maksimum seviyeye çıkarmak

Google son yıllarda yaptığı algoritma güncellemeleri ile birlikte artık yavaş siteleri sıralamalarda son kısımlara getirdi. Site hızınızı arttırmanız site içerisinde gezinecek olan ziyaretçilerinize de bir ferahlık getirecek ve ziyaretçilerin site içerisinde hızlı bir şekilde sörf yapabilmesini sağlayacaktır. Google nezdinde ise site hızının çok yüksek seviyelerde yer alması pozitif olarak sizlere geri dönüş sağlayacaktır. 

Author avatar
Osman Ölmez
https://www.osmanolmez.com

Post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir