Yukarı Çık

Koyu

Açık

Koyu

Açık

YouTube Para Kazanma Rehberi 2020 En iyi Taktikler

Milyonlarca insan YouTube’un yükselen değerinin farkında. Her gün binlerce farklı konuda kullanıcıları tarafından yaratıcı videoların yüklendiği ve tüm dünyayla paylaşıldığı platformda ‘YouTube para kazanma rehberi’ için detaylı araştırmalar yapılıyor. Paylaşılan içeriklerin konuları oldukça geniş ve YouTube kesinlikle hangi konuda video paylaşımı yapılacağına karışmıyor. Dev video paylaşım sitesinde para kazanmak için izlemen gereken adımları bilmiyorsan yazıyı okumaya devam et; 

 

YouTube’da Nasıl Para Kazanılır? 

Youtube’da dilediğin içeriği paylaşmakta özgürsün. Ama bunu yaparken aynı zamanda para da kazanma niyetindeysen, kesinlikle YouTube İş Ortağı Programı hakkında detaylı bir araştırma yapman gerekecek. İşte sana bilmen gereken tüm detaylar; 

Youtube para kazanma ayarları
Youtube Para kazanmayı etkinleştiir

 

 • Öncelikle Youtube, reklamverenlerine, izleyicilere ve içerik üreten kişilere karşı sorumluluk sahibidir ve içeriğinde paylaşılan videoların kaliteli ve zengin olmasını ister. Bu bilgiye sahip olarak nasıl içerikler üretebileceğin hakkında ufak da olsa kafanda taslak oluşmuştur.
 • İçeriklerinin tamamen özgün ve dikkat çekici olması gerekiyor. Örneğin; kimse senin öylece oturup hiçbir şey yapmadığın videonu milyonlarca izlemez. Bunun için daha ilgi odağı olabilecek konular bulmalısın.
 • Videolarının milyonlarca kişiye ulaşmasını sağlamak için bu işi belli aralıklarla yapmanda fayda var. Haftalık ya da aylık belirli günlerde içerik paylaşımı yaparsan daha güncel olursun ve kanalında daha çok izleyiciyle buluşursun.
 • Sadece videoları çekip yüklemekle olmuyor. İzleyicilerine kaliteli görseller sunabilmek için editleme işini de ilgi çekici şekilde halletmelisiniz. 
 • Abone sayını artırabilmek için içerik oluşturup YouTube’a yüklemeye devam et.
 • Youtube’ta SEO önemlidir SEO sadece google arama motorunda değildir

 

Youtube para kazanma ayarları
Youtube para kazanma ayarları

YouTube Para Kazanma Yolları Nelerdir?

Her şeyi yaptın videolarını çektin ve düzenlemesini de profesyonel bir şekilde gerçekleştirdin. Peki bundan sonra süreç nasıl işleyecek? YouTube’dan nasıl para kazanacaksın? Bu yol uzun ve zahmetli bir süreç. 55 saniyelik bir videodan binlerce dolar kazanabileceğin gibi binlerce videodan sadece 55 dolar kazanabilirsin. Bu tamamen senin yaratıcı yönüne bağlı. Belli şartları yerine getir ve içeriklerini zengin tutmaya devam et. Zamanla YouTube İş Ortaklığı Programı’na kabul edildiğiniz takdirde videolarına reklam ekleyebilecek ve takipçilerin bu reklamlara tıkladıkça para kazanabileceksin. YouTube’da sadece reklamlardan para gelmez. Kanal üyelikleri, super chat ve super stickers, YouTube premium ve ürün rafı ile para kazanmanın keyfini çıkarabilirsin. Şimdi bu yolları sana tek tek anlatalım.

 • Videolarının arasında çeşitli reklamları vererek iyi bir gelir elde edebilirsin.
 • Abonelerin onlara sunduğun özel ayrıcalıklar ile sana her ay belli bir miktar düzenli olarak ödeme yapar.
 • Seni takip eden insanlar, izleme sayfanda gösterilen marka ürünleri satın alırsa bundan sen de faydalanırsın.
 • Videolarında canlı yayın yaptığında abonelerin kendi yorumunu üste çıkarmak için ödeme yapar.
 • YouTube’a premium üye olanlar videolarınızı izlerse YouTube’a ödedikleri paradan sen de pay alıyorsun.

Ortalama 1000 izlenmeye video içeriğinnin kalitesi ve yukarda anlatılan çeşitlerin hangisini seçtiğine göre 1 ile 5 TL arasında para kazanırsın. YouTube izlenme başına elde edilen gelirin belli bir yüzdesini hesabına yatırıyor. Ancak tüm işler senin kanalını geliştirmene göre şekillenecek elbette. Ne kadar çalışırsan o kadar iyi kazanırsın.

Adım Adım YouTube’dan Para Kazanma

Kanalını güncel tuttuğun sürece YouTube’dan para kazanmak hayal değil. Akıllıca tasarlanan kanaldaki içeriklerden tahmin edilemeyecek kadar çok kazanç elde edebilirsin. Abone sayın arttıkça ve oturmuş izleyici kitlen oldukça, hayatında yeni maceralara doğru yol alabilirsin. Bu sayede aklındaki fikirleri videolara dökmüş olursun ve kendiliğinden paranın aktığı bir yol elde edersin. 

Haydi başlayalım. Sana adım adım YouTube’dan para kazanma serüvenini anlatacağım;

Öncelikle Nasıl İçerikler Oluşturmak İstediğine Karar Ver 

Hangi alanlarda videolar çekip paylaşmak istiyorsun? Bunun kararını vermelisin. Kararı verirken de aklında kesinlikle çok para kazanma ya da zengin olma hayalleri olmasın. Çünkü öyle birkaç video yükleyip arkana yaslanmakla olmuyor bu işler. Kaliteli içerikler üreten bir YouTuber olmak için izlenmeye değer içerikler çekmeli ve kanalı daha fazla aboneye ulaştırmanın yollarını bulmalısın. Kendini YouTube’a kanıtlayamazsan para da kazanamazsın. 

Kendine yol haritası çiz. İçerikleri çekebileceğin bir kamera. Öyle pahalı ürünlerden olmasına gerek yok. Çünkü önemli olan o kamerayla ne yapabildiğin. Vlog’lar için cep telefonunu bile kullanabilirsin. İkinci olarak video düzenleme işlerini kolaylıkla halledebileceğin uygun bir ortam. Bu işi son derece titizlikle yapmalısın. Çünkü hiçkimse görüntü kalitesi flu olan ve titreyen bir video izlemek istemez. Ses konusunda da iyi ayarlama yap. Zamanla ekipmanlarını tamamlayacağına ve daha iyilerine sahip olacağına eminim.

Yukarda sana söyledim. Videolarını belli zaman aralıklarında yani periyodik olarak ve düzenli bir şekilde yüklemen gerek. Tutarlı olman takipçilerinle de iletişimini artıracak. Bu sayede takipçilerin senden gelecek olan videoların saatlerini bilecek. Zaten kanalın büyüdükçe izleyicilerin seni bilecek sen de izleyicilerin ne istediğini. 

Videoları Oluşturma Süreni Belirle

Kendini geliştirmek için zamana ihtiyacın var. Video oluşturma süreci uzun ve uğraş istiyor. Video konusunu düşün ve nasıl bir senaryo olmasını istediğini kafanda canlandır. Bir video oluşturmak için ortalama ne kadar zaman harcıyorsun bunun hesabını yapabilirsin. Çünkü ilerleyen zamanlarda işlerini daha düzenli hale getirmek için zaman planlaması yapmak senin açından iyi olacak. Aslında video çekme işinde en sancılı süreç araştırma yapmak. Diyelim bir konuya karar verdin ve araştırma aşamasına geçtin. Burası sabır göstermen gereken bir konu. 

İlgi Çekici İçerikler Oluştur

Bu ilgi çekici içerikler kısmını iyi düşünmelisin. Dünyada milyarlarca insan var ve herkesi memnun edemezsin ama kitlelerin takip ettikleri ortak konuları belirleyebilirsin. Belirlediğin konular üzerinde daha çok çalışıp kaliteli içerikler oluşturarak kendi markanı oluştabilirsin. Ulaşmak istediğin kesimi iyi belirle ve bu alanda çalışmalarını gerçekleştir. 

Takipçi Sayısını Artırmak İçin Harekete Geç

İzleyici kitleni artırmak için internet sitesi açabilirsin. Düzenli paylaşım yapmak eminim ki abone sayını artıracaktır. Markanı belli eden orijinal bir logo tasarla. YouTube videolarında eşsiz profesyonellikte bir intro kullan. Bu sayede kanalın sana spesifik hale gelecek. Kanalınızın içeriklerinde telif hakkı içeren müzikler, kısa kesitler vs. kullanma. Çünkü bu davranış YouTube İş Ortaklığı Programı’na kabulünü engeller. Defalarca başvursan da geri çevrilir. Videoların arka planlarında kullandığın ve telif hakkını almadığın bir müzik için bile kabul edilmeyebilirsin. Onun için telif içeren materyaller kullanmamaya özen göster. 

Kısaca sana söyleyebileceğim şey; tutkularının peşinden git ve kanalını ne yönde ilerletmek istiyorsan o alana yönel. Sevdiğin işi yaptığın için zorlanma, bıkma gibi bir duyguya kapılmadan hızla büyüyeceksin emin ol. Kendin ol ve izleyicilerine karşı net davran. Size sadık bir hedef kitlesi oluşturmanın tek yolu samimiyet. Takipçiler samimiyetini anlarsa zaten peşini bırakmaz. Tutkuyla yapılan her şey hakettiği değeri er ya da geç bulur. YouTube gibi her gün milyonlarca içeriğin yüklendiği bir platformda devamlılık ve tutarlı davranmak çok önemlidir. Bu iki maddeye dikkat ettiğin sürece ve kendi isteklerin doğrultusunda yol aldığında başarı senin ayağına gelecek. Öyle kolay değil elbette video yükleyerek kısa sürede para kazanmak ama emek verirsen olacağını görürsün. 

Nasıl Youtuber Olunur

Konusunu Bir Sonraki Makalemde Anlatacağım

Sonuç

Gündemi takip edin gündem ile alakalı içerikler üretmeye çalışırsanız daha çok izleme ve takipçi alırsınız bu belirttiğim strateji en hızlı yöntemdir.

 

Daha Fazla Bilgi İçin Google Yardım Sayfasından Bilgi Alabilirsiniz

https://support.google.com/youtube/answer/72857?hl=tr

Instagram Kullananlar için nasıl reklam verildiğini anlattım incelemek istersen

https://www.osmanolmez.com/instagramda-reklam/
https://www.youtube.com/watch?v=UEH6n8Hk1NQ
Author avatar
Osman Ölmez
https://www.osmanolmez.com

Post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir